איך לייצר מוצר בסין?

בעשרים השנים האחרונות הפכה סין למעצמת ייצור מוצרים, וגם בהזמנה מיוחדת לפי דרישה (OEM) של מוצר או חלקי מוצר. היכולת של מפעלים בסין לייצר מוצרים, היא כמעט בלתי נתפסת והיא מייצרת יש לומר, הכול מכל לכל מדינות העולם. כוח העבודה הזול שלה, חוסך בעלויות הייצור, אם כי יש כבר מי שאומר שעלויות הייצור בסין, כמעט משתוות לעלויות ייצור באירופה וארה"ב, אבל היקפי כוח האדם כמו גם עמידה בלוחות הזמנים, הם שהפכו את סין למעצמה בה לא מעט חברות ענק מכל העולם, מרכזות את הייצור שלהן במפעלים בתחומה ובין השאר חברת LENVO  למחשבים, חברת אפל ועוד. הדבר החשוב שיש להבין ביחס לייצור בסין הוא, שיש כל מיני רמות ייצור והן נבדלות זו מזו בתאם להזמנת היצרנים.

מה צריך כדי לאתר מפעל ייצור בסין?

מכיוון שרמות הייצור במפעלים בסין, שונות ונבדלות באיכותן, היכולת לאתר מפעל איכותי לייצור היא זו שעושה את ההבדל בין ייצור איכותי או זול. יש גם שני אופני התייחסות למושג ייצור בסין. יש התאמת מוצרים ויש הזמנה מיוחדת של ייצור. במקרים בהם יש למשל צורך לעשות התאמה של מוצר ולהוסיף לו פרט זה או אחר, מזמינים את המוצר הקיים בשינויים הרצויים, אבל במקרה של ייצור מדובר על תהליך של ייצור מתחילתו ועד סופו.

במקרה כזה יוצרים קשר עם מפעל מסוים כאשר בידי הלקוח, תכנית, אב טיפוס, תרשים או מודל. הדגם המבוקש יגיע למפעל ומה שנדרש מהלקוח זה לפקח על הייצור כדי שיהיה תואם לדגם במדויק כמו גם פיקוח, בקרה ובדיקה של חומרי גלם, שלבי הייצור השונים ועוד. מה שהמפעלים ידרשו כדי להתחיל לייצר הוא חומרים ושרטוטים, הגדרה של כמות, מחיר יעד ועוד. 

כמה זה עולה לייצר מוצר בסין?

אחד הדברים שיקבעו את גורלו של המוצר, יהיה עלות הייצור. לאחר מכן צריך הלקוח לבחור במפעל בגודל המתאים, שעומד בתקנים הדרושים, כוח אדמה מספיק, עם פיקוח ובקרת איכות. יהיה צורך גם לקבוע את תנאי התשלום ומועדיהם, תכנון וארגון לוגיסטי לשינוע המוצרים ומשלוחם לארץ. יש כמובן אפשרות לבחור מפעל מבין כמה יצרנים, כדי להגיע לזה שמתאים לכל הדרישות של הלקוח.

ייצור לפי דרישה (OEM)

ייצור בסין עפ"י דרישה (OEM), הוא מונח ידוע בתחום הייצור המתייחס למוצר או חלק ממנו, הנרכש ע"י חברה כלשהי ומשווק תחת המותג שלה. בסין מכנים את זה "מוצר מדבקה" והלקוח עשוי לדרוש להוסיף עליו סימני מותג כמו שם ועוד, ולשייך אותו למותג שלו.

לעומת ייצור כנ"ל יש מונח ששמו: ODM, המשמש לתיאור מוצר לאחר הליך פיתוח ייחודי. זהו מוצר מוזמן ושעבר תהליך של פיתוח והתאמה לדרישות מסוימות. הוא נעשה מראש עפ"י תכנית, שרטוט, דגם ועוד וכולל אפיון, תכנון, בניית אב טיפוס, מיתוג ועוד. זה יכול להיות מוצר וזו יכולה להיות גם סדרת מוצרים.

מה דורש פיתוח מוצר ייעודי?

  • חבירה בארץ לחברה המכירה מפעלים ויצרנים בסין.
  • הכנת אב טיפוס או דגם.
  • תוכניות, שרטוטים וכל חומר נלווה.
  • בחירת חומרי הגלם של המוצר.
  • עיצוב המוצר.
  • פיתוח תבניות, טכנולוגיה ברורה ועוד.
  • בחירת מפעל לייצור וליצירת תבנית המוצר.
  • פיקוח ובקרה על הדגמים בשלבי הייצור השונים.

 

בחירת החברה בארץ, שתהווה המתווכת בין הלקוח לבין היצרנים בסין, משמעותית וחשובה בתהליך של ייצור בסין. זו חייבת להיות חברה בעל קשרים עם יצרנים בסין, ידע על מפעלים שמייצרים בתחומים שונים, היכרות עם מפתחי מוצר, מהנדסים ועוד.